З початком опалювального сезону завжди зростає кількість отруєнь чадним газом. Цей газ утворюється при неповному згорянні дров, вугілля, природного газу, нафтопродуктів. На жаль багато людей нехтують правила безпеки та дуже несерйозно ставляться до свого здоров’я, а «тихий вбивця» забирає життя.
Чим небезпечний чадний газ
Чадний газ – це монооксид вуглецю. Він не має кольору, запаху та смаку. Людина, що вдихає угарний газ, може довгий час навіть не здогадуватися про небезпеку. А у цей час молекули монооксиду вуглеця через легені потрапляють у кров та зв’язуються з гемоглобіном. І роблять вони це у 200 разів швидше, ніж кисень. Чим більша концентрація чадного газу у крові, тим менше кисню отримують клітини, і тим тяжчі наслідки для здоров’я.
Симптоми отруєння чадним газом
Найчастіше першими ознаками отруєння стає головний біль, нудота, шум у вухах, пульсуюче биття в скронях. С часом до них додається слабкість, блювання, сухий кашель, різкі напади запаморочення і похитування. У постраждалого може виникати біль в нижній частині грудей, в суглобах та м’язах. У деяких випадках відмічаються збудження та галюцинації. Без своєчасної допомоги людина може втратити свідомість. При цьому в неї розширюються зіниці, дихання стає сповільненим та поверхневим. У важких випадках з’являються судоми, зупинка дихання і смерть.
Перша допомога при отруєнні чадним газом
Якщо ви підозрюєте отруєння чадом:
- Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря. Це припинить подальше вдихання чаду і покращить подачу кисню в організм.
- Викличте швидку допомогу та слідуйте вказівкам оператора.
- Зберігайте спокій та заспокойте постраждалого, якщо він у свідомості.
- Найефективніша допомога – забезпечення організму киснем. Добре допомагає киснева подушка. Якщо її немає, зробіть найкращі умови для дихання: розстебніть комір і пояс, якщо людина лежить, підкладіть під голову подушку, слідкуйте, щоб був приток свіжого повітря. Дихати краще повною груддю, роблячи розмірені глибокі вдихи.
- Стежте за станом постраждалого. При потребі перейдіть непрямого масажу серця та штучної вентиляції легень.
Як вберегтися чадного газу
Як запобігти отруєнню чадним газом
Щоб запобігти отруєнню чадним газом:
- Регулярно перевіряйте обладнання на можливы витоки газу.
- Дотримуйтеся правил безпеки при роботі газового обладнання. Завжди слідкуйте за тим, щоб прилади були вимкнені, коли вони не використовуються.
- Періодично очищайте димові та вентиляційні шахти від сажі.
- Не перекривайте повністю димові шахти, навіть якщо вам здалося, що дрова чи вугілля згоріли повністю.
- Встановіть вуглекислотні датчики в приміщеннях, де можливе витікання чаду. Вони можуть вчасно виявити надмірну концентрацію газу і подадуть сигнал про небезпеку.
- Забезпечте ефективну вентиляцію у вашому житлі. Регулярно провітрюйте приміщення, особливо в кухні та ванній кімнаті. Впевніться, що вентиляційні отвори та димоходи працюють належним чином.
- Використовуйте як джерело тепла лише ті прилади, які призначені для цього. Наприклад, не опалюйте приміщення газовою плитою.
- Не залишайте біля джерел тепла легкозаймисті речі.
- Ніколи не залишайте автомобіль з увімкненим двигуном у закритому гаражі або іншому закритому приміщенні.
Запам’ятайте, що своєчасна профілактика та дотримання правил безпеки можуть значно зменшити ризик отруєння чадом.